Jak se starat o monsteru

Jak se starat o Monsteru

Mnoho rostlin v domácnosti, jako jsou kapradiny, draceny, orchideje, fíkovníky a jiné, doplní zeleň a kus přírody, ale jen málokterá doplní i styl a dekoraci. Jednou z dekoračních rostlin je monstera deliciosa, která okamžitě oživí interiér svými překrásnými jasně zelenými listy a svým tvarem.

Monstera je rostlina, kterou běžně potkáte v moderních hotelových suterénech u moře, která vás na první pohled zaujme. Monstery jsou dekoračně velmi oblíbené, dokonce se prodávají jako fototapety na zeď. Nejen, že vám monstera moderně zkrášlí interiér, ale také nebude náročná na údržbu.

Klidně si vyražte na pár dnů na výlet a až se vrátíte, rostlinka bude stále krásná a zelená. Nebo jste zapomnětlivý pěstitel a potřebujete květinu nenáročnou na péči? Monstera bude ideální právě pro vás. Jak se o ní starat, a co monstera potřebuje? Dozvíte se níže. 

Pěstování – podmínky pro růst

Tato krásná rostlina je k dostání jen v málokterých květinářstvích, spíše ji najdete v zahradnictvích nebo na internetu. Až ji zakoupíte, můžete se těšit až na třímetrovou liánovitou rostlinu, která dekoračně obohatí váš interiér. Jako substrát pro ni bude nejideálnější rašelina, která by měla být v rozmezí 5,5 – 7 pH.

Má ráda více světla, ale ne přímé sluneční paprsky – snese i polostín. Skvěle se jí bude dařit na chodbách, v suterénech nebo tam, kde jsou velká okna. Světlo by mělo být rozptýlené a nemělo by rostlinu nutit takzvaně se otáčet za světlem. 

Zalévání monstery

I když monstera miluje vlhkost, zalévejte ji klidně jednou týdně nebo ob týden. Za co vás ale rostlina svým vzhledem odmění, je vlhčení listů. Občas vezměte hadřík a setřete prach, poté pomocí rozprašovací lahvičky pokropte listy. Monstera je původem z pralesa, proto se bude cítit přímo božsky, když ji pokropíte. 

Vzdušné kořeny

Pokud se vám zdá, že se vzdušné kořeny vymkly kontrole, můžete je uříznout. Ovšem, úplně nejlepší bude, když je zastrčíte zpět do květináče. Pokud se rozhodnete monsteru umístit tak, aby se vám “plazila” například po pletivu na zdi či jiném tomu určeném předmětu, právě kořeny umožní ukotvení a držení rostliny.

Navíc těmito kořeny rostlina vstřebává živiny. Proto byste se měli snažit co nejvíce vzdušných kořenů ponechat. Je také dobré celou rostlinu každé dva roky přesadit do nového květináče o několik centimetrů většího.  

Pozor na domácí mazlíčky

Jestliže máte mazlíčky, pozor na ně. Monstera je pro psy i kočky vysoce toxická. I po malé konzumaci může monstera podráždit žaludek a způsobit zažívací potíže, za který je zodpovědný šťavelan vápenatý. Při větším požití se mohou objevit otoky, dýchací potíže a uhynutí.  

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *