Jak správně omývat potraviny
Mytí syrového ovoce a zeleniny je něco, co by každý z nás měl před vařením nebo konzumací dělat, zvláště pokud byly potraviny zakoupeny volně v obchodě nebo mají na sobě zbytky půdy.
Správné umytí potravin je velmi důležité
Některé potraviny na sobě mohou nést škodlivé bakterie, a proto je důležité je umýt, abyste snížili riziko požití bakterií. Omytí bakterií sníží pravděpodobnost, že onemocníte nemocí E. Coli, která byla již dříve nalezena na syrových salátech. Kromě mytí potravin, které mohou být špinavé z pěstování, se také zabýváme možností nákazy koronavirem. Podle Agentury pro potravinové standardy (FSA) je velmi nepravděpodobné, že byste mohli chytit Covid-19 z nemytých potravin a že není známo, že by byl virus přenášen právě přes potraviny nebo jejich obaly. Na druhou stranu bylo zjištěno, že virus může přežít na površích až 72 hodin. S ohledem na tuto skutečnost je nezbytné, abyste si i nadále umývali ruce před manipulací s jídlem a při přípravě jídla k jídlu věnovali zvláštní pozornost. Aby se dále snížilo riziko kontaminace potravin, doporučuje se, abyste při nakupování potravin manipulovali pouze s položkami, které se chystáte koupit.
Potraviny, které by se měly umýt?
Hlavní potraviny, které byste měli umýt před požitím či zpracováním, jsou surové ovoce, zelenina a salátové předměty. Je to kvůli bakteriím, které se na nich mohou vyskytovat od doby pěstování. Bakterie mohou pocházet z půdy, od ptáků a hmyzu, nebo dokonce od malých zvířat, která mohla pobíhat na poli v blízkosti potravin. Potraviny, které se loupou nebo krájí, například brambory, pomeranče, melouny nebo avokádo, by měly být i tak omyty, aby se zabránilo požití a styku s bakteriemi z vnější slupky. Pokud připravujete jídlo na vaření, nemusíte ho syrové omývat, tedy v případě, pokud vypadá na pohled čistě. Je to proto, že proces vaření zabije všechny bakterie, které se na jídle vyskytují. Ovoce či zeleninu proto můžete omývat v případě, že je kontaminováno půdou.
Dalším typem jídla, který byste měli před vařením umýt, jsou měkkýši. Maso syrových ryb, skořápky slávek a škeblí se umývat nemusí. Mohou mít ale na sobě písek a další nečistoty z místa původu, který vyčistit musíte, jinak opět hrozí riziko kontaminace s bakteriemi. Nejlepší způsob, jak umýt měkkýše, je spustit je pod studenou čistou vodou po dobu několika minut, pak naplnit misku čerstvou vodou, umístit měkkýše do ní a nechat dalších 15 minut stát. Na dně misky poté najdete vrstvu sedimentu. Před vařením je naposledy opláchněte, abyste se ujistili, že jste odstranili veškerý sediment.
Které potraviny by se neměly umývat?
Maso
Nikdy byste rozhodně neměli umývat syrové maso. Je to proto, že mytí syrového masa ve vašem kuchyňském dřezu ve skutečnosti rozšíří bakterie po vaší kuchyni. Postříkáním bakterie přistanou na každé pracovní ploše, vašich rukou, oblečení a nádobí, což povede k větší kontaminaci. Syrové maso se také omývat nemusí, protože jeho vaření zabije všechny přítomné bakterie.
Vejce zakoupená v obchodě
Vejce, která jsou ke koupi v obchodě, prošla procesem čištění, takže před použitím nevyžadují mytí. Pokud si však koupíte vejce z farmy nebo máte to štěstí, že máte vlastní slepice, vejce před použitím umyjte od nečistot a bakterií.
Sáčkové saláty
Saláty v obchodech jsou často na obalu popsány tak, že byly umyty a jsou připraveny ke konzumaci. Pokud tomu tak je, nemusíte je znovu umývat. Takové produkty bývají obvykle vyčištěny chemikáliemi bezpečnými pro potraviny a několikrát opláchnuty. Opětovné mytí je tedy zbytečné a můžete tak potraviny kontaminovat.
Houby
Může se zdát divné neomývat houby, ale i balené houby mohou mít na sobě zbytky půdu, jsou však vysoce absorpční a jejich mytí ničí jejich chuť i strukturu. Vzhledem k tomu, že budou stejně připravené uvařením, mytí bakterií z nich není nezbytné. Místo toho je nejlepší použít malý kartáč, kterým z nich vyčistíte nečistoty.
Obecně platí, že při nákupu potravin, které již byly ošetřeny a zabaleny, je nemusíte umývat, protože již ošetřením prošly a byly zabaleny v bezpečném prostředí. To zahrnuje i sušené potraviny v balíčcích a potraviny v plechovkách.