Jak šetřit vodou

Jak šetřit vodou?

Domov je naše nejmilovanější útočiště, kterého si máme vážit a hýčkat jej opravami a šetrností. Rozbité věci ihned opravit, poškozené věci dát pryč, a především nekupovat takzvané zbytečnosti, kterými ve svém domově chytáte prach. 

Jednoduše řečeno, stejně jako si vážíme peněz, měli bychom si vážit i naší domácnosti. To znamená brát zřetel na kutálení peněz kolem energií a spotřeby vody. Voda je vzácnou obživou, a proto bychom ji neměli nechávat bez rozmyslu odtékat do odtoku. 

Jak vodou začít šetřit?

Znáte staré pořekadlo: “Kdo šetří má za tři”? Jistě je velmi pravdivé a každý by jej měl brát vážně. Nejen, že ušetříte vodu, ale také vaši peněženku. Bohatě postačí několik málo triků, kterými vodu ušetříte.   

Peníze v domácnosti nejvíce protékají kohoutkem

Jistě víte, že v domácnosti nejvíce vody proteče koupelnou – záchod a koupelna. Tím je myšleno protékající záchod, splachování na plné obrátky, kapající kohoutek, dlouhé sprchování a mnoho dalších nešvarů týkající se plýtvání vody. Jistě vás ale potěší, že se vašeho ranního, ani večerního osvěžení pod sprchou nemusíte vzdát, vyměňte pouze hlavici. 

Pokud se rádi “rochníte” ve vaně plné horké vody, je na čase si uvědomit, že vám při vypouštění vody odtéká cca sto litrů pitné vody a docela velké peníze, pokud vodu sečtete za celý měsíc. Pokud se osprchujete, z těch sto litrů využijete pouze pětinu. 

K tomuto kroku postačí, když si pořídíte úspornou sprchovou hlavici, kterou za minutu proteče 6,5-8 litrů vody. Kdežto u fixních sprch za minutu proteče přibližně kolem dvaceti litrů vody. To je jistě velký rozdíl. 

Další možnost, jak šetřit vodou – toaleta

Nezůstaneme tedy pouze u úsporné sprchové hlavice, i na toaletě se dá vcelku hodně ušetřit. Hospodárné dvoutlačítkové splachovače ušetří vodu. Takový splachovač se skládá z malého a velkého tlačítka. 

Tyto záchody, přesněji úsporné splachovadla, jsou obdivované již dlouhou řadu let, takže pokud je nemáte, jistě je pořiďte, protože za rok se splachovadlem můžete ušetřit až 10 000 litrů pitné vody. Užší tlačítko spláchne toaletu přibližně třemi litry vody, druhým větším tlačítkem spláchnete šesti litry vody. Pro zvýšení efektu nastavte množství splachované vody.   

Umyvadlo

Dalším bodem bude taktéž koupelna. Popravdě s rukou na srdci. Kdo z vás zastaví vodu při čištění zubů nebo mydlení rukou? K ušetření skvěle poslouží pákové baterie, které by nyní měly být zaběhlým standardem. Pokud máte u umyvadla či vany kohoutkové, vyměňte je. U pákové baterie se lépe reguluje teplota a proud vody bude také mírnější.    

Kvalitní pomocníci

Všimli jste si někdy, kolik vám pod rukama při mytí nádobí proteče vody? Je to opravdu velké množství vody, i když ztlumíte proud pomalu na minimum. Přemýšleli jste někdy o myčce na nádobí? Takový pomocník v domácnosti jistě není k zahození. 

S myčkou bude vaše mytí nádobí až o 33% levnější. Pakliže na myčce využijete energeticky úsporný program, můžete ušetřit 50% vody, 75% času a 60% energie. To jistě není špatné. A to jsme se ještě nezmínili o krásně hedvábných rukou, které si neničíte od mycího prostředku, stále uklizenou kuchyň a mnoho jiných výhod. Pokud myčku správně používáte a spustíte ji při plném zaplnění, již po roce poznáte změnu na vyúčtování. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *